47
1182056

Marcel André Bouraine

(Frankrike, 1886-1948)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Marcel André Bouraine
(Frankrike, 1886-1948)

skulptur, "Danseuse", Pâte de Cristal, Gabriel Argy-Rousseau, Frankrike ca 1928.

I form av dansande kvinnofigur, signerad Bouraine PÂTE DE CRISTAL D'ARGY ROUSSEAU A8. Mått ca 17,5 x 9,5 cm, höjd 31 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1928.

Marcel Bouraine var en skulptör som arbetade i brons. År 1928 formgav han några modeller för Argy-Rousseau, tillverkade i pâte-de cristal.