46
1232518

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
360 - 540 EUR
380 - 569 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

vas med mynning av silver, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.

Överfång med "firepolished" floral dekor i lila mot vit fond, trepassformad silverskodd mynning. Signerad Cristallerie E. Gallé Nancy Modéle et décor déposés, franska silverstämplar. Höjd 17,5 cm.

Ett silverblad med skada, invändigt slitage/beläggning.