vas, "Grimpereaux", Frankrike 1920-30-tal, modell 987.
Gjutet rökfärgat glas, reliefdekor av fåglar mm, signerad R. LALIQUE France. Höjd 21,2 cm, diameter 15,8 cm.
Litet nagg på reliefdekoren, pyttenagg på mynningskanten.
Félix Marcilhac, "R. Lalique, Catalogue raisonné de l'oevre de verre", Les éditions de l'amateur, Paris 1994, modellen avbildad sid 436, nr 987.
Modellen formgiven år 1926, ej i produktion efter 1947.