Modern Art + Design 624

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
150Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, silver med natursten, eget arbete, Frankrike, ca 1958-64.Utfört ca 1958-64 / Executed ca 1958-64.
241Firma Svenskt Tenn, ljuskrona, Stockholm, 1926.Glasskiva sannolikt senare/ the glass probably later.
242Nils Fougstedt, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.Formgiven av Nils Fougstedt
269Hyresgästernas Möbelaffär (HSB), matbord, Stockholm, 1936, Swedish Modern.Skivans dekor av linoleum. The top with linoleum.
307Arne Vodder, sideboard, "29A", Sibast, Danmark 1960-tal.The general impression is very good. How ever there are some minor scratches and marks. The white door hase om insignificant wear, please see photo. One drawer has some minor chips on the handle, please see photo. The top and front is a bit faded.
313Arne Jacobsen, "Drop chair", Fritz Hansen, Danmark 1964.Senare etikett, later label. Omklädd, sannolikt ompatinerade ben. Re-upholstered, probably re-patinated legs.
337Vera Nilsson, "Svartensgatan från Fiskargatan".Duk uppfäst på pannå.
342Edvard Stenberg, "Nu á cheval".Daterad 1919.
363Sivert Lindblom, "Självbild 1".Numrerad 9X. I den tryckta katalogen har bilderna för katalognummer 363 och 364 blivit förväxlade. Den större skulpturen har utrop 12-15 000kr och den mindre 8-10 000kr.
364Sivert Lindblom, "Självbild 2".I den tryckta katalogen har bilderna för katalognummer 363 och 364 blivit förväxlade. Den större skulpturen har utrop 12-15 000kr och den mindre 8-10 000kr.
376Axel Olson, Surrealistiskt landskap.Daterad -39.
402André Lhote, Kvinnoansikte.Papper uppfäst på pannå.
403André Lhote, Landskap med kvinna.Papper uppfäst på pannå.
433Karel Appel, Utan titel.Inköpt på galleri på 1990-talet.
434Erik Olson, "Studie".Duk på pannå.
462André Lhote, Kvinna i landskap.Olja och gouache på papper
482Klaus Staudt, "Gelbes Doppelrelief".Ett brev från konstnären till den förste ägaren medföljer detta verk. Verket är verifierat av Atelier Staudt, Frankfurt.
537Sigrid Schauman, "Stadsträdgården i Helsingfors"."Stadsträdgården i Helsingfors"

Utdragna föremål

Nr.
26
438

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
419Nils von Dardel, "Ekipaget".
452Einar Jolin, "Liggande modell".