103
1216570

Ljusstakar, ett par, av Caspar Liendenberg (verksam från 1745), Stockholm 1770, argent haché, Rokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Försilvrad mässing, dekor av rocailler och blad. Stämplade CL, "FÖR. SILFV", "MÄS. SING" och 8 (för 1770) samt med argent hachéstämpeln. Höjd 23 resp 22,5 cm.

Proveniens

Wivica Ankarcrona Borells samling

Barkman Antonia & Barkman Carl: Argent Haché, Lars-Yngve Johanssons Samling av försilvrad mässing, Stockholm 2019. För modellen jämför sid 24-25.