104
1218254

SIGILL, sk pitschaft, för friherreliga ätten Armfelt, guld med skuren karneol, ostämplad, daterat 1791.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Konande, fasetterad, karneol med skuret vapen omgivet av Svärdsorden. Fasetterna med minnesgravyr: Detta signet har från år 1791// i London till år 1839 tillhört// August Philip Armfelt// som sistn år d 29e Augus, slutade// sin jordiska bana å sin// Sätesgård Storvik såsom// dåvarande sista friherren af// detta ädla namn inom Finland. Höjd 4 cm, längd 3,5 cm.

Proveniens

August Philip Armfelt (1768-1839) RSO 1790.
Han var yngre bror till Gustaf Mauritz A. vilken adopterade sin yngre broders enda överlevande son som därmed upphöjdes till finsk greve.