118
1211361

Lars Månsson, dryckeskanna, silver, (verksam i Lidköping -1639-1662-). Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Delvis förgyllt. Cylindrisk, på tre granatäppelformade fötter, med bladanfanger, svängd hänkel med tudelat tumgrepp, i locket minnesmedalj för Karl XII. På locket gravyr: Denna Pening blef mig Förärt 1719 vid Sahlig Konungens Begrafning då jag var herdagman för Margestadh. Höjd 15 cm, vikt 655 gram.

Proveniens

Jacob Paulin 1686-1739
Anna Ugla 1691-1757

Aron Paulin 1715-1784
Brita Catharina Lidbom 1725-1784

Johan PC Calling 1755-1808
Johanna Sofia Paulin 1755-1827

Carl J Bergman 1776-1846
Ann Elistabeth Calling 1793-1866

Jacob W Löfmarck 1816-1898
Charlotta Bergman 1827-1896

Carl W Löfmarck 1856-1936
Julia Svanström 1865-1954

PW Löfmarck 1908-2019
Ellen AS Slengård 1907-1960

Proveniens och papper medföljer.