146
1217990

Pehr Zethelius, bordsurtout, silver, Stockholm 1808. Sengustaviansk.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Oval bas med nollgaller, på fyra stora tassar, genombrutna glashållare. De större propparna med invändig förgyllning. Längd 24 cm, bred 14 cm. Även propparna med stämplar.

Proveniens

Wivica Ankarcrona Borells samling