147
1219132

Gustaf Folcker, COASTERS, ett par lika, silver, Stockholm 1819 och 1826.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Runda, med genombruten gallerdekor samt kantband med sneda godroner. I botten stämplat vapen för den friherreliga ätten Ridderstolpe. Skodd med träbotten. Diameter 14 cm (inre diam 12,7 cm).

Proveniens

Ridderstolpe