Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
147
1219132

Gustaf Folcker, COASTERS, ett par lika, silver, Stockholm 1819 och 1826.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Runda, med genombruten gallerdekor samt kantband med sneda godroner. I botten stämplat vapen för den friherreliga ätten Ridderstolpe. Skodd med träbotten. Diameter 14 cm (inre diam 12,7 cm).

Proveniens

Ridderstolpe