166
1223690

ÅKDYNA, flamskväv, ca 48-51,5 x 98-99 cm samt fransar, Torna eller Bara härad, Skåne sent 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Inramad, med ram ca 68 x 115 cm (djup 3,5 cm). Mörkbrun botten med polykrom dekor av det stående lammet bärande en korsfana, två krönta lejon, ett par papegojor och stora blommor. Ej examinerad ur ram.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage, smärre fläckar, skador och lagningar, ivävningar.

Jämför Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 233, 224, text sid 111, 108; Granlund, Anette, m.fl. ICOC XII 2011 Stockholm, Värnamo 2012, färgplansch sid 115.