167
1236167

ÅKDYNA, "Palmetter och blommor", rölakan, ca 105 x 54,5 cm, sannolikt Färs eller Bara härad omkring 1820-1830-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Skåne. Lejongul botten med rader av stora polykroma palmetter och stiliserade blommor i kvadrat. Med bakstyckeprobably Färs eller Bara härad och i hörnen tygtofsar.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Häftet 2, Malmö 1916, färgplanscher 91, 61, text sid 49, 41.