Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
17
1215507

SKRIVMÖBEL, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801), Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 920 - 3 410 EUR
3 400 - 3 960 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Lös överdel med fack och lådor bakom jalusi. Utfällbar filtklädd skrivskiva. Nedtill två lådor. Signerad i mindre mittenlåda "JOH. C. LINNING". Längd 104, bredd 52, höjd 112 cm. Nyckel medföljer.