17
1215507

SKRIVMÖBEL, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801), Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Lös överdel med fack och lådor bakom jalusi. Utfällbar filtklädd skrivskiva. Nedtill två lådor. Signerad i mindre mittenlåda "JOH. C. LINNING". Längd 104, bredd 52, höjd 112 cm. Nyckel medföljer.