16
1231134

Sekretär, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerad, Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 500 - 27 800 USD
Klubbat pris
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Fanerad med björk, amarant, rosenträ och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Upptill låda. Sex små lådor och fack bakom klaff. Nedtill låda. Inläggningar på fronten med figurmedaljong upphängd i lagerkrans och bandrosett. Omgivande grillageverk med bladrosetter. Sidor med rosettupphängd lagerkrans och lagerkvist samt bladrosett i geometriskt bandverk. Längd 94, bredd 45, höjd 123 cm. Nyckel medföljer.

Senare skiva och nedre nyckelskylt

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1997, sid. 202.Ljungström, Lars, Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholms slott 2006, sid. 65.
Bukowskis: Georg Haupt och hans samtid, Stockholm 2008, sid. 28-31

Gottlieb Iwerssons sekretär är ett utmärkt exempel på hur skickligt han använde sig av flera av Haupts dekorförråd och att han stundom kunde uppnå samma höga kvalitet i utförandet. Till sin uppbyggnad och dekor går sekretären tillbaka på den så kallade "Österbysekretärens" schema av Georg Haupt från 1779. Klaffens motiv med porträttmedaljong, av Haupt kallad ”inlagd Medaillon och antiquet hufvud” i en räkning till prinsessan Hedvig Elisabeth Charlotta 1777, här med ett manshuvud, och grillage med rosetter känns igen. Liksom översta lådans löpande hundbeslag. Gravyren är känsligt utförd och skuggningarna konsekventa. En karakteristisk skillnad ligger i proportioneringen. Iwerssons sekretär har en aningen tyngre och mer volymrik karaktär, något som är karakteristiskt för hans möbelkonst. Det breda, jämfört med Haupts, löpande hundbeslaget återkommer på flera av hans möbler. Likaså tycks Iwersson ha föredragit manshuvuden i sina medaljonger, till skillnad från Haupt som favoriserade kvinnohuvuden. Att sekretären verkligen är av Gottlieb Iwersson, visar utförandet av grillageverkets rosetter liksom kortsidorna. Dekoren med ett fält som har rundad avslutning nertill känns igen från Haupt, liksom den stora rosetten. Till skillnad från denne är rosetten hos Iwersson inskriven i en rund ram. Det geometriska ramverket runt fältet böjer sig i bågar efter den rundade avslutningen. Detta är något som förekommer hos Gottlieb Iwersson men som är mer karakteristiskt för hans bror Friedrich och Johan Neijber. Unikt för Gottlieb tycks däremot motivet med en hängande lagerkrans genomstucken av ett palmblad vara. Detta förekommer redan på Gottlieb Iwerssons mästerstycke. Dolt på en dörr innanför skrivklaffen, och därmed inte tillgänglig för andra att kopiera, finns en variant som tidigare ej avbildats. Torsten Sylvén skriver i Mästarnas möbler "Gottlieb Iwerssons ritkunskaper, fina gravyrkonst och hans perfekta snickeriteknik gav resultat i välgjorda och dekorativa gustavianska möbler med personlig prägel" varpå denna möbel är ett utmärkt exempel