170
1212759

DUK, linnedamast, ca 209,5 x 116-118 cm, broderat och daterat: GGS BMB, Gyllenstiernas och Banérs alliansvapen

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

samt 1661. Tätt blommönster. Två sidor med bred bård med blomrankor.

Troligen avkortad. Något slitage, smärre fläckar och hål.

Proveniens

Friherre Göran Gyllenstierna af Lundholm (1632-1686) 1674 greve af Björksund och Helgö. Gift 1656 med
Friherrinnan Barbro Margareta Banér (1634-1691).