172
968330

VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 299,5 x 212,5 cm, signerad FOVRUIERES, DELANRIEVE.M.R.DABUSSON, Aubusson 1600-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

”Le Mariage de la Vierge”. Stor polykrom palatsscen med ett bibliskt motiv. Bordyr med akantusranka med blommor, i nedre hörnen vapensköld, i övre hörnen medaljong med monogram. Överst i mitten en oktogon med Maria och Jesusbarnet. Ull och silke. Fodrad.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, skador, bristningar.

Proveniens

Inköpt i Paris på 1950-talet av nuvarande ägarens far.