173
1211861

VÄVD TAPET, gobelängteknik, sannolikt "Godfrey of Bouillon", ca 331 x 234,5-237 cm, Flandern 1600-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Stor polykrom figurscen med härförare med häst och officer i skogslandskap. Bred bård med stora urnor med buketter, frukter och kartuscher med skogslandskap. Godfrey of Bouillon var en av ledarna i första korståget, han blev förste härskaren av kungadömet Jerusalem. Fodrad.

Slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, skador, smärre bristningar.