Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
177
1189791

MATTA, antik Agra, Indien, ca 526,5 x 440-443 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 400 - 24 200 EUR
22 200 - 27 700 USD
Klubbat pris

Dekor i stil med 1500-talets osmanska hovmattor. Vinröd botten med stora polykroma palmetter, bladrankor, blommor och liten medaljong. En ovanligt bred mörkbrun huvudbård med stora medaljonger, blommor och palmetter.

Abrasher, de brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, ställvis påmålad, fällningar, lagningar.

Proveniens

Engestofte slott, Danmark.