177
1189791

MATTA, antik Agra, Indien, ca 526,5 x 440-443 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris

Dekor i stil med 1500-talets osmanska hovmattor. Vinröd botten med stora polykroma palmetter, bladrankor, blommor och liten medaljong. En ovanligt bred mörkbrun huvudbård med stora medaljonger, blommor och palmetter.

Abrasher, de brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, ställvis påmålad, fällningar, lagningar.

Proveniens

Engestofte slott, Danmark.