181
1218455

MATTA, Old silke Ghom, signerad Moghadam, ca 309,5 x 190,5 - 193 cm

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
45 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusgrön blå melerad botten med polykrom medaljong, blom-, palmett- och arabeskslingor samt hörnornament. Rosamelerad huvudbård med växtranka och kartusher med molnband. Signerad Moghadam i ena ytterborden.

Smärre slitage, smutsig. Långsidorna med trampveck och obetydligt skador.