182
1234154

MATTA, antik Heris, ca 479-491 x 310-327 cm.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris

Terrakottamelerad botten med stor mörkblå medaljong, benvita hörnornament samt polykroma stiliserade blom-, blad- och palmettrankor. Terrakottamelerad huvudbård med arabesk-, blom- och granatäppelrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, malskador, ställvis påmålad. Kortsidorna saknar flera knutrader.