184
1234535

MATTA, semiantik Heris, ca 362-373 x 267-274 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Terrakottaröd botten med stor mörkblå medaljong, ljusblå hörnornament, polykroma stiliserade palmett-, blad- och blomrankor. Bred mörkblå huvudbård med stora blom- och bladrankor.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, ett trampveck. Baksidan med malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknar flera knutrader.

Proveniens

Köpt på auktion, sedan i samma familjs ägo i 60 år.