185
1226664

MOGUL MATTA, antik Indisk, 1600-talets andra hälft, ca 191-198,5 x 126,5-127,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Röd botten med polykroma blad-, blom- och palmettmönster. Bred grön huvudbård med stora palmett- och blomslingor.

Hårt slitage, något smutsig, fläckar, skador, kompletteringar, lagningar. Reducerade och skadade sidor.

Jämför Walker, Daniel: Flowers Underfoot, Indian Carpets of the Mughal Era, the Metropolitan Museum of Art, New York 1997, nr 42, färgplanscher sid 144-145.