186
1236161

MOGULMATTA/"INDO-PERSISK", FRAGMENT, ca 175 x 60,5 cm, sannolikt 1600-tal. Inramat.

Utropspris
23 000 - 25 000 SEK
2 030 - 2 210 EUR
2 120 - 2 300 USD
Klubbat pris

(med montering 178x67 cm). Vinröd botten med stora polykroma palmetter, molnband, palmett- och blomslingor.

Abrasher, det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis slitage, fläckar, skador, hål.