188
1234121

MATTA, semiantik Isfahan, Seirafian, ca 169 x 108 cm (samt ett slätvävt parti på båda kortsidorna).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykroma jaktscener med ryttare till häst, hjortar och rovdjur. Mörkblå huvudbård med blomraka, djur och fåglar. En kortsida med inskription: ”Bafte Iran Esfahan-Seirafian (Knuten Iran – Isfahan – Seirafian). silkevarp

Ställvis obetydligt slitage och smutsig, obetydliga äldre malskador.