189
1217684

MATTA, semiantik Isfahan, ca 213,5 x 143,5-146,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Vinröd botten med stor benvit medaljong, mörkblå hörn och polykroma palmett-, blad- och blomrankor. Vinröd huvudbård med stor palmett- och blomslinga.

Sannolikt ituskuren, ivävt parti och ihopsatt. Abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar varav några lite stela, smärre skador och lagningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med obetydliga skador.