190
1234159

MATTA, antik Kaukasisk bönematta, Tsarryssland, ca 144-151 x 103-106 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Benvitt bönefält med polykromt spaljémönster och medaljonger, bönenisch och stiliserade händer. Gul huvudbård med bladranka.

Något ställvis hårdare slitage, smärre fläckar, lagningar, ivävningar, lagad reva. En kortsida senare, en kortsida saknar några knutrader.