191
1214321

MATTA, semiantik silke Keshan relief (souf), ca 300 x 199,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblåmelerad slätvävd botten med polykrom knuten dekor av palmetter, arabesker och molnband. Ljusblå melerad huvudbård med blom-, arabesk - och palmettranka.

Slätväv med ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar, smärre hål. Kanter med smärre skador. Obetydligt ytslitage.

Proveniens

The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.