En ljusblåmelerad botten med stor polykrom vas, blommor, palmetter och nisch med arabesker, palmetter och blommor. Bred vinröd huvudbård med vaser, palmett- och blomranka.
Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar och missfärgningar. Sidorna med smärre trampveck.
The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.