192
1214286

MATTA, semiantik silke Keshan, ca 201,5 x 122-130 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

En ljusblåmelerad botten med stor polykrom vas, blommor, palmetter och nisch med arabesker, palmetter och blommor. Bred vinröd huvudbård med vaser, palmett- och blomranka.

Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar, obetydliga lagningar och missfärgningar. Sidorna med smärre trampveck.

Proveniens

The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

632. Per Olof Ultvedt, "Saxar" ur "Verk och verktyg".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK