200
1236159

MATTA, semiantik Kirman, ca 360 x 284 cm

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykroma blommande livsträd, nisch och fåglar. Mörkblå huvudbård med med blommande träd och fåglar.

Hårdare jämnt slitage, något smutsig, fläckar var av några stela (cherook), ställvis påmålad. Lång- och kortsidor med trampveck och smärre skador, baksidan med malskador

Tilläggslista

Bredden är 284 inte 248,5 cm