199
1218476

MATTA, semiantik Kirman figural, ca 248,5-250 x 155 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Ett polykromt mille fleurs-landskap med en ung kvinna som serverar vin till en äldre man på en åker. I förgrunden stora blommande träd. Bred vinröd huvudbård med blommedaljonger och blomslingor. Baksidan med påsydd etikett.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar varav några få lite stela, flera malskador. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna med smärre skador.

Proveniens

Textil-Elite, Stockholm.