198
1236168

CHUVAL, antik Kirgiz/Turkmen, ca 115,5 x 209-211 cm (samt kortsidorna med ca 0,5-1 cm slätväv).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Röd botten med fyra breda och fem smala polykroma bårder med turkmenska ornament såsom gurbagh och mashaty.

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga trampveck och malskador.

Proveniens

Wien, Österrike sedan 1890-talet.

Granlund, Anette, m.fl. ICOC XII 2011 Stockholm, Värnamo 2012, nr 58, färgplanscher och text sid 212-213.