197
1223153

PELARMATTA, old Kinesisk, möjligen Ningxia, ca 236,5-237 x 76,5 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm slätväv).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Mörkblå botten med polykrom dekor av stor femkloig drake bland moln och symboler. Upptill maskaroner och pärlband. Nedtill vågor och det heliga berget.

Ställvis något slitage, fläckar, obetydliga skador och malskador.