203
1213199

MATTA, antik/semiantik Mahal, ca 416,5-421,5 x 314,5-318,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Rödmelerad botten med Sarouk-liknande mönster av benvit medaljong och hörnornament samt polykroma stiliserade blomrankor, små djur och fåglar. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka. Flera smala sekundärborder.

Något ställvis hårt slitage, fläckar, ställvis påmålad, lagningar, smärre skador. En kortsida något avkortad, en kortsida lite avkortad och med senare slätvävd avslutning och fransar.