204
1234507

MATTA, semiantik Meshed, signerad Saber, ca 512,5 x 343,5-345 cm (inklusive sidorna med 1,5-3 cm slätväv).

Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
8 090 - 8 990 EUR
8 540 - 9 490 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Vinröd botten med stor mörkblå medaljong, mörkblå hörnornament, polykroma palmett-, blom-, boteh- och arabeskslingor. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett-, blad- och blomranka. Den yttre sekundärbården med signaturen.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. De slätvävda kanterna med något slitage.