215
1236160

TÄLTBAND, FRAGMENT, antikt Turkmenskt, Tsarryssland, ca 102,5 x 39 cm. Monterat (med montering 107x42 cm).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Benvit slätvävd botten med knutna polykroma mönster av granatäpplen och bårder.

Obetydligt slitage, smärre fläckar och skador, malskador, lagningar.