216
1231314

MATTA, semiantik Täbris, ca 369,5 x 272,5 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottafärgad botten med polykromt herati mönster, medaljong och hörnornament. Terrakottafärgad huvudbård med stiliserad växtranka samt benvita kartuscher med skrift.

Blekt. Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.