217
1214375

MATTA, antik/semiantik Täbris part silk figural, ca 345-346 x 217,5-232 cm.

Utropspris
12 000 - 20 000 SEK
1 070 - 1 780 EUR
1 110 - 1 850 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Ljusblå botten med tät polykrom dekor av jaktscener i landskap med djur, människor och tält samt ramverk med inskriptioner i benvita kartuscher. Bred mörkblå huvudbård med serafer, fåglar, palmett- och blomrankor. Rosa ytterbård med lejon, hjortar och träd.

Abrasher. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några obetydligt stela, smärre skador, obetydliga malskador. Sidorna med smärre trampveck, ställvis senare fransar.

Tilläggslista

Måtten är ca 345-346 x 217,5-232 cm.

Proveniens

The Collection of Wivica Ankarcrona Borell.