Madeleine Pyk – en samling F769
218
1234170

MATTA, semiantik Täbris figural, ca 363-366 x 252-258 cm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris

Benvit botten med polykroma medaljonger med djur och träd, stora antikviteter, stiliserade blom-, palmett- och bladslingor. Bred ljusblå bård med serafer, fåglar, maskaroner, granatäpplen och blomranka.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.