221
1236573

MATTA, semiantik Täbris sannolikt, figural, ca 325,5 x 226 cm

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med tätt polykromt mönster av träd, blommor och landskapsmedaljong med herde och djur. Bred mörkblå huvudbård med blommande träd samt blom- och palmettranka.

Obetydligt slitage, smutsig fläckar, smärre lagningar. Lång- och kortsidorna med smärre trampveck.