Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
222
1104618

MATTA, semiantik Täbris, ca 429,5 x 343,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Ljust vinröd botten med rader av polykroma blomställningar och träd. Mörkblå huvudbård med stora palmett-, blom- och arabeskrankor. Flera sekundärbårder.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar varav några få något stela, smärre malskador, litet hål. Sidorna med trampveck och skador.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.