222
1104618

MATTA, semiantik Täbris, ca 429,5 x 343,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Ljust vinröd botten med rader av polykroma blomställningar och träd. Mörkblå huvudbård med stora palmett-, blom- och arabeskrankor. Flera sekundärbårder.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar varav några få något stela, smärre malskador, litet hål. Sidorna med trampveck och skador.

Proveniens

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.