1210101
BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.
ByrÅ, tillskriven niclas korp (mästare i stockholm 1763-1800), rokoko.

Fanerad i rutmönster med jakaranda, plommon, buxbom samt rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Fyra lådor. Längd 112, bredd 55, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Senare lås.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

5 660 - 7 547 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK

Se liknande. Marshall Lagerqvist, Rokokomöbler, pl 71-74.

Om auktionen
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61