330
1234676

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Lillan" / "Lillan med rött hårband i profil"

Signerad och daterad -IA08-. Akvarell och tusch, tondo, 12 x 12 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fröken Eva Arosenius samlingar; barnläkare Ernst Bauer-Albrechtsons samlingar (förvärvad av ovanstående); därefter i arv inom familjen.

(Troligtvis)Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Arosenius. Minnesutställning", 1926; Göteborgs Konstmuseum, "Ivar Arosenius. Minnesutställning", 22 november 1958 - 1 februari 1959, kat nr 296.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

245. Astrid Sylwan, ”Skuru”.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
38 000

ditt bud
Fair warning
36 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK