363
1225706

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
190 000 SEK
Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

"Den första snön"

Signerad G. Fjæstad och daterad 1913. Olja på duk 83 x 108 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 526, "Internationella höstauktionen", 3-6 december 2002, kat nr 241; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

(Troligtvis)Der XI Internationalen Kunstausstellung im Kgl. Glaspalast zu München, 1 juni - slutet av oktober 1913, kat nr 924 (under titeln "Der Erster Schnee"); Panama-Pacific International Exposition, San Francisco, 20 februari - 4 december 1915, kat nr 109 eller 110 (under titeln "The First Snow); Detroit Museum of Art, "The Swedish Exhibition", 1916.

Konstnär

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.