364
1217887

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
26 600 - 44 400 EUR
27 800 - 46 300 USD
Klubbat pris
Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Vinterlandskap med källa

Signerad G. Fjæstad Vermland. Olja på duk 85 x 138 cm.

Proveniens

Åmells konsthandel, Stockholm; privat samling.

Carnegie Institute, Pittsburgh, Pennsylvania, U.S.A, "Catalogue 283" (under titeln "Spring in Winter"); Storbritannien, "Collection arranged by The Art Exhibition Bureau, 7 Garrick St, London" (under titeln "The Source in Winter"[?] ); Robinot Frères, Salon, 1932.

Konstnär

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.