416
1218139

Carl Christoffer Gjörwell

(Sverige, 1766-1837)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Christoffer Gjörwell
(Sverige, 1766-1837)

"Project d'un Hospital, Militaire à Kongsholm" (Gamla Garnisonssjukhuset)

Signerad Gjörwell och daterad 1816. Approberad av Carl (Carl XIII) I. 55 x 41 cm.

Ursula Sjöberg, "Carl Christoffer Gjörwell 1766-1837, Byggnader och inredningar i Sverige och Finland", 1994, avbildad. s. 350, byggnaden beskriven s. 348-360.