443
1208322

Gerda Roosval-Kallstenius

(Sverige, 1864-1939)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Gerda Roosval-Kallstenius
(Sverige, 1864-1939)

"Byväg. Grez"

Signerad G. Roosval-Ks och daterad Grez -92. Olja på duk 27 x 35 cm.

Proveniens

Tidigare i fil. dr Emil Hultmarks samlingar; i arv.

Maj Sterner, 'Fil. dr. och Fru Emil Hultmarks hem. Birger Jarlsgatan 32, Stockholm', artikel i (red) "Svenska hem i ord och bilder", 1936, (möjligtvis) omnämnd sid 184.