462
1230389

Ferdinand Fagerlin

(Sverige, 1825-1907)
Ferdinand Fagerlin
(Sverige, 1825-1907)

Interiör med flicka som läser ett brev

Signerad Ferd. Fagerlin Df. (Düsseldorf). Olja på duk 50 x 43 cm.

Proveniens

Direktör Gunnar Stenbecks samlingar; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 327, "Höstauktionen", 7-8 oktober 1942, kat nr 6; direktör Mechelsen; privat samling.

Axel Gauffin, "Ferdinand Fagerlin. 1825-1907", SAK, 1910, eventuellt identisk med "Briefleserin" (utförd i september 1895) i den avslutande verkförteckningen baserad på Fagerlins egna anteckningar.