463
1216961

Gunnar Berndtson

(Finland, 1854-1895)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gunnar Berndtson
(Finland, 1854-1895)

"Man på klippan"

Signerad GB. Enligt påskrift a tergo utförd 1871 eller 1872. Olja på duk uppfäst på papp-pannå 35 x 24 cm.

Åbo konstmuseum, Åbo, "Gunnar Berndtson", 28 maj - 30 augusti 1998; Hämeenlinna konstmuseum, Tavastehus (Hämeenlinna), "Gunnar Berndtson", 5 september - 25 oktober 1998.